Může společnost, za jejímž zrodem stál Čech, vyléčit koronavirus?

Gilead Sciences je bio farmaceutická společnost, zabývající se výzkumem, vývojem a komercializací terapeutik na zlepšení péče o pacienty trpících chorobami ohrožující život. Mezi hlavní oblasti společnosti patří HIV, AIDS, onemocnění jater a závažné kardiovaskulární a respirační stavy.

Firma zaměřující se zejména na léčbu HIV vznikla v roce 1990, když se k Michaelovi L. Riordanovi a Eriku De Clerq přidal český vědec Antonín Holý, čímž vznikla takzvaná „nejsvětější trojice“ („Holly trinity“). Největším triumfem Antonína Holého byl objev antivirotika, které se dodnes využívá při léčbě HIV a hepatitidy typu B.

Po pěti letech od svého vzniku společnost vstoupila na americkou burzu NASDAQ. V té době už firma těžila i ze spolupráce s Holým. Jeho léky totiž patřily a dodnes patří mezi jedny z nejúspěšnějších a nejlépe vydělávajících léků, které Giled Sciences prodává.

Společnost pokračuje ve vývoji léků proti HIV a v současnosti se jim podařil pokrok, kdy aplikací jejich léku mohou pacientovi zvýšit imunitní funkce, což vede k menšímu virovému rezervoáru a zmírní reakci organismu po přerušení léčby.

Jedním z největších úspěchů společnosti je testování jejich experimentálního léku Remdesivir na léčbu koronaviru, který USA schválila, čímž povoluje používání neschválených léků na pacientech v kritickém stavu. Remdesivir byl původně vytvořený na působení proti Ebole, ale prokázal omezenou účinnost. Následně prokázal účinnost proti SARS a MERS, které jsou obě koronavir jako SARS-CoV-2.

Hodnota společnosti od začátku roku vzrostla o více než 23 %, jak můžete vidět na grafu. Hlavním důvodem je zmíněný lék na koronavirus. Na druhé straně, společnost stejně jako ostatní se v posledních dvou dnech nevyhnula propadu z důvodu přelévání investic investorů do méně rizikových aktiv.

Zdroj: Tradingview.com

Gilead podal Remdesivir okolo tisíci pacientům se středně těžkými až těžkými příznaky koronaviru v různých dávkách jako součást studie fáze 3 po vyhlášení Světové zdravotnické organizace. Remdesivir může být „jediný lék v současnosti, který může mít skutečnou hodnotnou účinnost“ při léčbě rychle se šířícího onemocnění. Gilead uvedl, že výsledky těchto zkoušek očekávají již v příštím měsíci a slíbil, že v nejbližším období zvýší zásoby „co nejdřív“. Během patnácti dní, které by měli přijít tento týden, výzkumníci porovnávají léčenou skupinu s kontrolní skupinou, aby zjistiti, zda existuje nějaký náznak toho, že lék funguje.

Lukáš Baloga, ProfitLevel

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (1 hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace