Nižší míra těžby diamantů potlačí jejich cenu nahoru

Diamantové šperky miluje každá žena. Pro muže jsou diamanty zase efektivním způsobem investice. Zdá se, že v nejbližší blízkosti jejich cena půjde nahoru, jelikož objem těžby byl v roce 2018 nižší, než v předchozích letech.

Světová produkce neopracovaných diamantů v minulém roce podle údajů z portálu Statista.com představovala 147 milionů karátů, přičemž v roce 2017 to bylo až 151 milionů karátů v celkové hodnotě více než 14,1 miliardy USD.

O 4 miliony nižší produkce bude pravděpodobně tlačit cenu diamantů v nejbližším období směrem nahoru. Při pohledu na vývoj historických cen ale můžeme vidět, že investice do diamantů přináší v průběhu let skutečně zajímavý výnos. V roce 1960 se cena za karát pohybovala na úrovni 2700 USD, v roce 2000 to bylo přes 15 tisíc USD a v roce 2016 vzrostla na 31 tisíc. To představuje nárůst o 106 procent v průběhu 16 let.

V první polovině roku 2018 se pohyboval růst cen na úrovni 5 až 6 procent, v druhé polovině roku byl růst ovlivněný nadměrnou nabídkou malých diamantů se slabým spotřebitelským výkonem na čínském a indickém trhu. Největší zájem byl o kameny s růžovou a modrou barvu, přičemž modré překonávají všechny ostatní barvy,  jelikož se na trh dostává jen minimum nově vytěžených. V aukcích je možné najít v modré barvě jen diamanty, které byly vytěžené dříve a jejich majitelé se rozhodli prodat. Právě proto jejich kupní síla závratně roste.

K majoritním těžařům diamantů patří Rusko, které během minulého roku vyprodukovalo 19 milionů karátů, Austrálie s objemem 17 milionů karátů, Konžská demokratická republika s 15 miliony karátů a Botswana, která vytěžila 7 milionů karátů. Rusko zároveň disponuje největšími zásoby diamantů na světě v objemu 650 karátů. Pro porovnání, například Konžská demokratická republika disponuje zásobami v objemu 150 milionů karátů.

Od roku 2009 do roku 2016 čelila produkce oproti předcházejícímu období propadu v řádu několika desítek karátů. Rok 2017 byl prvním po období významného útlumu, kde objem vytěžených diamantů opět vzrostl a dostal se na úroveň 150 milionů karátů.

Olivia Lacenová, xPartners

Produkce diamantů

Olivie, xPartners

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace