Solidní výhled i cílová cena akcie. ČEZ však bude muset čelit výzvám

Energetický gigant ČEZ se v průběhu koronavirové pandemie projevil jako stabilní společnost, která má před sebou poměrně optimistické období. Na druhé straně bude muset čelit některým výzvám, které souvisí s plánem Evropské komise na stále razantnější snižování emisí skleníkových plynů.

Skupina ČEZ má za sebou poměrně úspěšný rok, a je tak jedna z mála firem, která něco takového může říci. Obzvláště v sektoru, který je obecně považován za cyklický, neboť poptávka po energii je silně závislá na průběhu hospodářského cyklu.

ČEZ ale dokázal v loňském roce zvýšit jak své provozní výnosy, tak provozní zisk, a v neposlední řadě také zisk čistý, pokud jej očistíme o mimořádné vlivy. Z hlediska výnosů se mu dařilo i v prvním čtvrtletí letošního roku, když vzrostly o 4 procenta na více než 59 miliard korun. Tím se společnosti dokonce podařilo překonat tržní konsensus.

Provozní i čistý zisk sice mezi lednem a březnem letošního roku poměrně výrazně klesl, avšak zejména v důsledku vysoké srovnávací základny. ČEZ totiž v loňském prvním kvartále vykázal vysoké zisky ze zajišťovacích operací a tradingu. Zároveň se projevil nižší objem zdarma alokovaných emisních povolenek.

Na druhé straně se energetickému gigantu podařilo zajistit asi o 4 procenta vyšší ceny elektřiny, o 8 procent rostla výroba z jaderných zdrojů a díky chladnému počastí se také zvyšovaly prodeje tepla. A to o 9 procent.

Pro celý letošní rok ČEZ počítá s provozním ziskem (EBITDA) na úrovni kolem 57 až 60 miliard korun a čistým ziskem očištěným o mimořádné vlivy v rozmezí 17 až 20 miliard korun. V obou případech jde o mírně nižší hodnoty, než kterých ČEZ dosáhl v roce loňském.

Na druhé straně má ČEZ v plánu zvyšovat produkci elektřiny z jaderných zdrojů. To lze považovat za pozitivní sdělení, protože právě jádro firmě zajišťuje nejvyšší marže. To sice může působit dvojsečně (v období poklesu poptávky po energii to působí na zhoršení hospodářských výsledků), ale v době, kdy se očekává ekonomické oživení a růst poptávky po energiích, jde o pozitivní vliv.

Z tohoto pohledu nemusí být pro ČEZ špatnou zprávou stanovení cílů Evropské komise v oblasti snižování emise skleníkových plynů. Skupině se totiž v posledních čtyřech letech daří stabilně snižovat emisní intenzitu vyrobené elektřiny, která v loňském roce dosáhla 0,33 tuny oxidu uhličitého na megawatthodinu vyrobené elektrické energie. To je v porovnání s rokem 2017 pokles o 17,5 procenta. Pro letošní rok ČEZ tuto intenzitu odhaduje na 0,28 tuny CO2 na megawatthodinu, což představuje meziroční pokles o dalších více než 15 procent.

Za další příležitost lze v této souvislosti považovat postupný rozvoj elektromobility, s nímž Evropská unie rovněž počítá. Za riziko lze naopak považovat vysokou cenu emisních povolenek, která již přesáhla 53 eur za tunu. Cena povolenek je tak o 60 procent vyšší než na začátku letošního roku.

Do karet skupině ČEZ hraje také její majetková účast na projektu těžby cínoveckého lithia. Aktuální událostí je pak podpis memoranda mezi ČEZ a Ministerstvem průmyslu a obchodu, které stanovuje základní parametry pro vznik továrny pro výrobu bateriových článků do elektromobilů. Vzniknout má takzvaná Gigafactory, která má dosáhnout výrobní kapacity až 40 gigawatthodin bateriových článků.

Akcie skupiny ČEZ se aktuálně na Pražské burze obchodují za cenu těsně pod hranicí 600 korun. Medián cílové ceny odhadované 19 analytiky činí 630 korun, průměr 623, minimum 438 a maximum 722 korun. Mediánová cílová cena tak oproti současnosti zajišťuje růst o necelých 6 procent.

Celkem 11 z 19 doporučení pro akcii ČEZ je pozitivních, ať už se jedná o doporučení „buy“, „outperform“ nebo „accumulate“. Sedm analytiků doporučuje akcii držet a pouze jediný radí tento titul prodat nebo redukovat.

Tomáš Kolomazník, BCM

Varování o riziku: CFD jsou složité nástroje a přicházejí s vysokým rizikem rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. 76.69 % účtů retailových investorů přicházejí o peníze při obchodování CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých peněz.

Právní: BCM Begin Capital Markets CY Ltd. je kyperská investiční společnost (CIF), na niž dohlíží a kterou reguluje Kyperská komise pro cenné papíry a burzu (CySEC), s licenčním číslem pro kyperské investiční společnosti (CIF) 274/15 a se sídlem na adrese 182, Ayias Fylaxeos, Kofteros Business Center, Office 103, 3083 Lemesos, Kypr.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace