Vliv Číny na komoditní trhy: polojasno, střídavě oblačno

I když je ještě příliš brzy na to, aby se dospělo k závěru, zda obnovené obchodní napětí ovlivnilo dovozy za květen, zhoršující se obchodní vztahy mezi Čínou a USA jsou i nadále klíčovým faktorem poptávky po komoditách.

Očekává se, že stimulační opatření země budou potenciálně zmírňovat některé obavy stran poptávky.

Dovoz ropy se podle očekávání v dubnu zpomalil po silných datech dovozu před odstraněním výjimek ze sankcí na dovoz íránské ropy. Užší marže při zvýšených zásobách ropných produktů povzbudily rafinérie, aby zavřely svá zařízení a ponechaly je pouze v údržbovém modu, a to přispělo k tlaku, respektive snížení poptávky po ropě, a komoditu tlačilo k slabším úrovním.

Nižší dodávky a nižší marže pro rafinérie budou mít pravděpodobně impakt na trh i v příštím měsíci.

Čínský dovoz mědi zůstal v květnu slabší, zatímco dovoz koncentrátu nadále rostl o 16 procent y/yr a 11 procent m/m. Nižší ceny by měly udržet silný dovoz i v příštím měsíci.

Dovoz železné rudy se po prudkém poklesu v dubnu zotavil, ale stále meziročně klesá v důsledku uzavření dolů v Brazílii a špatnému počasí v Austrálii. Snížení zásob v Brazílii by však mohlo dále ovlivňovat vývoz. Tyto faktory budou pravděpodobně udržovat čínský dovoz v krátkodobém horizontu nižší, což je nepříznivá zpráva zejména pro australský dolar.

Tomáš Krejčí, eTrader

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace