Vybírejte pečlivě aneb „Záleží na výběru brokera?“

Pokud stále patříte do skupiny lidí, kteří nepovažují svého brokera za příliš důležitý faktor ve svém obchodování, pak se Váš názor tímto článkem pokusím změnit. Věřte, je to ve Vašem vlastním zájmu. Základem, jak vybrat brokera, jsme se zabývali již v článku Jak správně vybrat brokera a nyní na něj navážeme.

Pokud krize švýcarského franku něco ukázala (nyní také nazývaná první černá labuť roku 2015), pak je to fakt, že na tom, jaký forex broker zvolíte, skutečně záleží. Obchodováním na měnovém trhu totiž neriskujete pouze svůj vlastní vklad, ale ve výjimečných případech může Váš účet skončit i ve výrazné ztrátě. A vůbec nemusí záležet na tom, zda používáte ochranu proti ztrátě (stop loss), či nikoliv. Ve chvíli, kdy dojde k výpadku serveru Vašeho brokera už totiž není možné obchody zavřít. K zavřené pak dojde až na základě nově utvořené ceny. A jak krize švýcarského franku jasně ukázala, tato cena může být i tisíce pipů vzdálená. Protože se proti tomuto pohybu nebylo možné nijak efektivně bránit, snad pouze neobchodovat švýcarský frank (ovšem nikdo tento krok neočekával), přichází zde na řadu Váš broker.

Někteří ručí SL, někteří zavřením obchodu na marginu, jiní vůbec

Jak se k této situaci postaví broker, bohužel záleží čistě na něm. Broker na základě svých podmínek, se kterými samozřejmě souhlasíte jakmile si u dané společnosti otevřete účet, buď může ručit za provedení výstupního příkazu, tzv. stop lossu., nebo uzavřít Vaši pozici ve chvíli, kdy na účtě nemáte dostatečný volný kapitál a nebo neudělat nic. První dvě možnosti jsou v pořádku. Problém nastává u té třetí, kdy Vás broker před ztrátou neochrání. Pojďme si ale uvést příklad s EURCHF.

Měnový pár EURCHF se propad z hodnoty 1,2 k euru na 1,04. To je ztráta přibližně 1 600 pipů.
Pokud máme otevřený 1 lot, je cena jednoho pipu 10,4 dolarů.
(před změnou kurzu to bylo více, pro účel příkladu ale nebudeme tuto změnu uvažovat)

Výsledná ztráta = 1600 * 10,4 = $16 664.
Převedeme na Kč s aktuálním kurzem 25 Kč.

Ztráta v Kč = 25 * 16 664 = 416 600 Kč.

Správně zvolený broker Vás ochrání před ztrátou

Jak je jasně patrné z předchozího příkladu, je obrovský rozdíl, jestli jste chránění před ztrátou, nebo ne. Odpověď na otázku zda „Záleží na výběru brokera“ je tedy – ANO, velmi na tom záleží.

Ani broker Vás ovšem neochrání v situaci, kdy obchodujete bez ochrany kapitálu s pomocí Stop Lossu. Jako odstrašující případ si připomeňte právě pohyby na švýcarském franku z 15. ledna 2015. Nyní si na chvíli představte, jak by to dopadlo, kdyby jste byli v opačných pozicích bez stop lossu. Není to hezká představa, že ano?

S výběrem té správné společnosti vám může pomoci naše interaktivní vyhledávací stránka.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace