Vzestup a pád společnosti WeWork

Každý den jsme svědky velkých úspěchů různých společností, ale také jejich pádů. WeWork se bohužel nachází v té druhé kategorii. Přestože měla skvělou vizi a úžasný nápad, skandály způsobily, že se z tržní kapitalizace 47 miliard dolarů propadla na „pouhých“ 44 milionů dolarů.[1] V této analýze vám přiblížíme, co vedlo k jejímu bankrotu.

Společnost WeWork je známý poskytovatel flexibilních pracovních prostor a co-workingová společnost. V roce 2010 ji založili Adam Neumann, Miguel McKelvey a Rebekah Neumannová. Nabízí sdílené kancelářské prostory, komunitní vybavení a služby pro firmy i jednotlivce. Prostory společnosti WeWork jsou známé svým moderním a stylovým designem a poskytují svým členům prostředí zaměřené na spolupráci a komunitu. Díky tomuto modelu se společnost rychle rozšířila po celém světě a stala se jedním z největších hráčů v oblasti co-workingu.

Vycházející hvězda

Pouhé čtyři roky po svém založení byla společnost WeWork oceněna na 4,6 miliardy dolarů. Kč a přilákala řadu velkých investorů, jako jsou JP Morgan, Goldman Sachs, Wellington Management a další. Generální ředitel Adam Neumann, který neměl žádné zkušenosti se správou peněz, však začal nekontrolovaně utrácet, což v roce 2016 vyvolalo u investorů obavy, zda si společnost dokáže udržet svou hodnotu, a pokud ano, jak dlouho. Přesto se SoftBank v roce 2017 rozhodla investovat 4,4 miliardy dolarů, což vystřelilo hodnotu financování WeWorku na 20 miliard dolarů.

Obrat  situace

Navzdory dobrým zprávám od investorů se situace v roce 2018 začala měnit k horšímu, když společnost čelila hlasitým protestům svých zaměstnanců. Ti museli jíst pouze rostlinná jídla, aby pomohli životnímu prostředí, zatímco Neumann si koupil soukromé letadlo za 60 milionů dolarů. Ani to však nezabránilo společnosti SoftBank, aby do WeWorku napumpovala další 2 miliardy USD a pomohla mu tak dosáhnout hodnoty 47 miliard USD. Koncem roku 2019 se však vše začalo hroutit.

Jeden neúspěch za druhým

Po neúspěšném IPO se veřejní investoři obrátili proti společnosti, což později způsobilo, že Neumann v roce 2019 odstoupil z funkce generálního ředitele. A aby toho nebylo málo, objevily se zprávy o formaldehydu v kancelářích způsobujícím rakovinu. V tomto okamžiku byla společnost nucena sáhnout po záchranném lanu od společnosti SoftBank, která nad ní z pozice hlavního investora převzala kontrolu. Pak přišla pandemie COVID-19 a celý svět se ponořil do omezení v podobě výluk. WeWork už nemohl fungovat. Investoři se rozhodli podat na společnost hromadnou žalobu, protože měli pocit, že svůj podnikatelský záměr přehnala.

Záblesk naděje

Rok 2021 znamenal pro společnost trochu naděje, poté co se Sandeep Mathrani ujal vedení v roce 2020, se podařilo snížit náklady o více než 1 miliardu dolarů, což zlepšilo cash flow. To znamenalo, že společnost WeWork mohla opět uzavírat nájemní smlouvy a podepsala jich nejvíce od roku 2019.[2]

Začátek konce

Akcie společnosti se propadly o téměř 50 % na historické minimum poté, co se objevily zprávy, že by poskytovatel flexibilních pracovních prostor mohl vyhlásit bankrot.* Společnost se sídlem v New Yorkuse v posledních letech potýkala s výrazným zadlužením a značnými ztrátami. Přestože v roce 2021 vstoupila na burzu s výrazně sníženou hodnotou, představovaly přetrvávající problémy pro SoftBank, která do záchranných snah investovala miliardy, značnou komplikaci, protože startup nikdy nedosáhl ziskovosti.

Úpadek

Nedávno se společnost WeWork rozhodla neprovádět splátky úroků z prioritních dluhopisů splatných v roce 2025, přestože na to měla potřebné prostředky, a již v srpnu varovala před možným bankrotem. Cena jedné akcie dosáhla historického minima 1,18 USD, což znamenalo 96procentní ztrátu hodnoty v tomto roce, a dále klesala. *[3] Vzhledem k tomu, že 92 procent věřitelů nesouhlasilo s možností restrukturalizace, společnost WeWork nakonec v pondělí 6. listopadu 2023 definitivně vyhlásila bankrot.

Graf: Výkonnost ceny akcií společnosti WeWork od jejího uvedení na trh (Zdroj: Google Finance)*

Olivia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.


[1] https://companiesmarketcap.com/wework/marketcap/
[2] https://www.lofficielusa.com/film-tv/wework-scandal-scammer-timeline-wecrashed-apple-tv-jared-leto-anne-hathaway
[3] https://www.investing.com/news/stock-market-news/wework-shares-sink-on-reports-of-imminent-plans-for-bankruptcy-filing-3216655
* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace