Finanční trhy jsou v pozitivním rozpoložení, poté, co několik společností vyvinulo vysoce účinné vakcíny na koronavirus s možným očkováním již počátkem roku 2021. Dalším faktorem je, že Trump ustoupil a začalo předávání moci novému americkému prezidentovi Joe Bidenovi. Nákup dluhopisů a akcií centrálními bankami bude pravděpodobně pokračovat, což bude zřejmě vytvářet i nadále přibližně 8 % inflaci na akciových trzích a znamenat i nadále býčí růst.
Měny
Nejzajímavějšími měnami rozvinutých zemí, které by měly posilovat oproti koši měn mohou být risk-on měny jako kanadský dolar, australský dolar nebo novozélandský dolar. Očekávané oživení ekonomického růstu, může v budoucnu zvyšovat poptávka po cyklických komoditách jako ropa nebo měď, což následně zvýší poptávku po zmíněných měnách, které jsou navázány na komodity. V budoucnu se investoři nebudou dívat, která centrální banka zvýší úrokové sazby, čímž by měna zhodnocovala, ale která země v nižší míře přistoupí k fiskálním stimulům a má udržitelnější dluh.
Na druhou stranu měny jako euro nebo americký dolar mohou zažívat postupné znehodnocování z důvodu silného dlouhodobého zadlužování, které se v budoucnu může stát pro zemi přítěží. Zajímavé bylo vyjádření Jerome Powella na fóru organizovaném ECB, podle kterého se ekonomika transformuje do nové podoby se značným počtem pracovníků, kteří budou potřebovat podporu, aby se dokázali zorientovat v postpandemické ekonomice. Christine Lagardeová se také vyjádřila, že pomoc ve formě stimulů od států a centrální banky bude pokračovat, což při heterogenních zemích může znamenat v budoucnu obrovský problém.
Přečtěte si recenzi vybraného forex brokera:
Je ale nutné mít na paměti, že část portfolia v hotovosti nepřinese investorům zajímavé zhodnocení, ale spíše slouží jako částečné zajištění před výraznější devalvací.
Návrat k hodnotovým akciím
Hodnotové investování bude vždy považováno za druhý stupeň filozofie investování. V každém období existovalo něco lepší než hodnotové investování: posledních 10 let technologické akcie, v minulém desetiletí vysoce zadlužené realitní obchody, v 90. letech to byly opět internetové akcie a takto bychom mohli vyjmenovávat další historické trendy.
Na druhé straně je nutné ukázat nůžky mezi hodnotovými a růstovými, které nikdy v historii nebyly tak velké jako dnes. V budoucnu by ETF na hodnotový index S&P 500 (SPYV), který vybírá akcie s nejlepším oceněním na základě několika hlavních metrik oceňování akcií, mohl doplnit vaše portfolio.
Akcie rozvojových trhů
Hlavní faktor, který hraje ve prospěch rozvojových trhů je prémie oproti nafouknutým trhům rozvinutých zemí a možné přelévání peněz do finančních trhů rozvojových zemí.
Nejzajímavější zemí, která v současnosti zažívá raketový růst je Čína. Jako první se „vyléčila“ z koronaviru, zatímco ostatní země zažívají druhou vlnu. Ekonomové očekávají, že čínské HDP překoná USA v roce 2030, ale při současném růstu zemí může být očekávání překonáno. Důležité je také zmínit, že v Číně neplatí duševní vlastnictví, což pomáhá technologickému pokroku. Dalším faktorem ekonomického růstu je populace a vzdělání. Růstem ekonomiky a outsourcovaných firem do Číny dlouhodobě pozitivně prospívalo ekonomice a životní úrovni a vzdělanost jde ruku v ruce s ekonomickým růstem. Země, které budou dlouhodobě růst a dokázaly si ukrojit největší podíl trhu jsou technologické firmy: Alibaba, JD, Tencent nebo Vipshop. Pokud země bude i nadále pokračovat stejným tempem jako dosud, společnosti budou růst nejen v domácí zemi, ale i zahraničí.
Na druhé straně nelze zapomínat na politické riziko spojené s kurzovým rizikem, které je při současné vládě vysoké.
Další „horkou“ zemí může být Indie. Hlavním důvodem je pokračující přesun fabrik z Číny do Indie z důvodu nákladů na pracovní sílu, která je současně v Indii výrazně nižší. Pokud se přírůstky nákazy sníží a rozvojové země se dostanou do expanze, pozitivní růst se může projevit i v Indii. Na druhé straně, úroveň rozvinutosti finančního trhu je stále nízká. Pokud se budete rozhodovat o této relativně long-run investici je rozumnější investovat přes ETF fondy, které rozkládají riziko mezi několik společností nebo rozvojových asijských zemí a zajišťují investici před kurzovým rizikem.
Lukáš Baloga, hlavní analytik ProfitLevel