Technologičtí giganti ztrácejí hodnotu. Společnost Apple si stále drží první místo

Již několik let je na prvním místě, pokud jde o hodnotu tržní kapitalizace společnosti na burze předháněli společnosti Amazon, Microsoft a Apple, který se drží na prvním místě od 2. čtvrtletí 2020. Jen krátkodobý rychlý růst cen ropy po invazi ruských vojsk na Ukrajinu způsobil, že se v dubnu 2022 na první místo dostala společnost Saudi Aramco, ale později o něj přišla. Společnost Apple se opět dostala na první místo na vrchol žebříčku a úspěšně si udržuje vedoucí pozici. Co jí k tomu pomohlo?

Obecně lze říci, že rok 2022, který se nese ve znamení války na Ukrajině, rostoucí inflace a zpomalující se globální ekonomický růst nebyl pro akcie technologických firem moc laskavý. Akcie společností Apple, Amazon a Microsoft klesly ze svých maxim o 20 %, zatímco index S&P500, jehož jsou součástí, klesl „pouze“ 17 % ze svého „maxima“. Ukázalo se, že z tohoto poklesu těží zejména společnost Apple, která si dokázala udržet vedoucí postavení před svými konkurenty. Na začátku března 2022 dokonce překonala hodnotu 3 biliony USD.

Nejvyšší hodnota

V době psaní tohoto článku činila tržní kapitalizace společnosti Apple více než 2,35 bilionu USD, což znamená, že je nejhodnotnější společností na burze[1]. Pro srovnání, ropný gigant Saudi Aramco se umístil na druhém místě s hodnotou 1,89 bilionu dolarů[2], na třetím místě Microsoft s 1,90 bilionu dolarů[3] a na čtvrtém Amazon s hodnotou 960 bilionů dolarů.[4]

Graf: Seznam nejhodnotnějších společností podle tržní kapitalizace od dubna 2022 v miliardách USD.
(Zdroj: Statista.com)

Proč je nejhodnotnější?

Společnost Apple si udržuje první místo především díky svému rychlému růstu. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 dosáhly tržeb 90,1 miliardy USD, což představuje meziroční nárůst o 8 %. Čisté příjmy vyšplhaly na 20,721 miliardy dolarů, což je jen mírný nárůst oproti stejnému období před rokem. S ohledem na blížící se období Vánoc, které bývá pro firmy nejlepším obdobím v roce, to představuje dobrý výhled na další období.

Historicky první společnost, která překonala hranici bilionu dolarů

Zajímavé je, že to byla právě společnost Apple, která se stala první veřejně obchodovatelnou společnost v USA. Tento milník překonala 2. srpna 2018, kdy dosáhla tržního tržní kapitalizace 1 bilion dolarů. Později o prvenství přišla, ale letos si nad konkurencí udržela solidní náskok.

Olívia Lacenová, Analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

[1]https://www.google.com/finance/quote/AAPL:NASDAQsa=X&ved=2ahUKEwij6Lbh3uL7AhUIQvEDHV9qDH0Q3ecFegQIHRAj

[2] https://www.google.com/finance/quote/2222:TADAWUL?sa=X&ved=2ahUKEwiXvraC3-L7AhUqR_EDHflSATsQ3ecFegQIKBAh

[3] https://www.google.com/finance/quote/MSFT:NASDAQ?sa=X&ved=2ahUKEwiw8vea3-L7AhWqcvEDHfKmBgQ3ecFegQIJRAj

[4] https://www.google.com/finance/quote/AMZN:NASDAQ?sa=X&ved=2ahUKEwisudGu3-L7AhUNSvEDHSzVAV4Q3ecFegQIJRAh


1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace